"Opel" je pre 20 godina predstavio vuka u ovčjoj koži - "lotus omegu" u želji da ima veliki, porodični automobil sportskih performansi. Na oko ne prirodna saradnja "Opela" i "Lotusa" nije bila čudna za devedesete, jer su oba brenda tada bila u rukama "Dženeral motorsa". Atraktivni proizvod pod haubom je imao 3,6-litarski bi-turbo benzinac sa 382 konjske snage, uparen sa menjačem "ševrolet korvete ZR-1", koji su "nabudženu omegu" od 0 do 100 kilometara na sat ubrzavali za fantastične 5,2 sekunde, uz maksimalnih 285 km/h. Poređenja radi, takođe legendarna "alpina B10 BiTurbo" je do stotke šprintala za 5,6 sekundi, dok su "mercedesu 500E" bile potrebne čak 6,2 sekunde. Planirano je bilo da se sastavi 1.100 "lotus omega", ali je proizvodnja prekinuta decembra 1992. posle 907 primeraka. Razlog je slabija potražnja od očekivane. "Lotus omega" je naslednika čekala sve do 2009. kada se "Opel" pojavio sa "insignijom OPC", modernim Useinom Boltom na četiri točka koji mišićavim telom poručuje: "Ne kačite se sa mnom!".
"Opel" je pre 20 godina predstavio vuka u ovčjoj koži - "lotus omegu" u želji da ima veliki, porodični automobil sportskih performansi.
Na oko ne prirodna saradnja "Opela" i "Lotusa" nije bila čudna za devedesete, jer su oba brenda tada bila u rukama "Dženeral motorsa".
Atraktivni proizvod pod haubom je imao 3,6-litarski bi-turbo benzinac sa 382 konjske snage, uparen sa menjačem "ševrolet korvete ZR-1", koji su "nabudženu omegu" od 0 do 100 kilometara na sat ubrzavali za fantastične 5,2 sekunde, uz maksimalnih 285 km/h. Poređenja radi, takođe legendarna "alpina B10 BiTurbo" je do stotke šprintala za 5,6 sekundi, dok su "mercedesu 500E" bile potrebne čak 6,2 sekunde.
Planirano je bilo da se sastavi 1.100 "lotus omega", ali je proizvodnja prekinuta decembra 1992. posle 907 primeraka. Razlog je slabija potražnja od očekivane.
Naslednik
"Lotus omega" je naslednika čekala sve do 2009. kada se "Opel" pojavio sa "insignijom OPC", modernim Useinom Boltom na četiri točka koji mišićavim telom poručuje: "Ne kačite se sa mnom!". Iza agresivnog izgleda krije se V6 agregat sa jednim turbo punjačem i "samo" 325 konja, 57 KS manje od "lotus omege". "Insignija OPC" je i 200 kilograma teža, pa do 100 km/h ubrzava za šest sekundi. Da li je zbog toga i manje zabavna od biološkog oca? Uostalom, da li je "Osveta Sita" bolji film od "Imperija uzvraća udarac"?
Razuzdani mustang
Dizajn oba automobila jasno nam otkriva ko stiže iz 20. veka. "Omega" je s točkovima od 17 inča, "škrgama" na poklopcu motora, oznakama "Lotus" i spojlerom na poklopcu prtljažnika u svoje vreme izazivala strahopoštovanje gde god da se pojavila. Grmljavina iz auspuha dodatno je pojačavala uzbuđenje, kao i sportski enterijer sa crnim, kožnim sedištima i četvorokrakim volanom. "Omega lotus" u vožnji se ponaša kao razuzdani mustang i smatran je izuzetno opasnim automobilom. Pogon se prenosi samo na zadnje točkove koji su zbog previše snage, a premalo danas nezaobilazne elektronike, često šlajfovali. Najviše problema imao sam sa tvrdim kvačilom i preteškim volanom, pogotovo u gradskoj vožnji. Međutim, to se i očekuje od sportskog automobila, što "lotus omega" i jeste.
Točkovi od 20 inča
I pored nostalgije koja me vuče prema "omegi", očigledno je da dve decenije u auto-industriji vrede koliko i svetlosna godina u "Ratovima zvezda". Naviknut da kontrolišem automobile, a ne da se borim s njim, da mogu da biram, svakako bih se odlučio za 38.876 evra vrednu "insigniju". Atraktivan dizajn sa "dvadeseticama", pogonom 4x4, "brembo" kleštima i "rekaro" kadicama najavljuje eksploziju koja očekuje vozača. Nova dimenzija se dobija pritiskanjem OPC dugmeta i aktiviranjem sistema "flexride" koji vešanje prilagođava sportskoj vožnji, upravljanje postaje direktnije, a papučica gasa dobija brži odziv. Takođe, instrumenti u OPC modu poprimaju crveno pozadinsko osvetljenje.
Pobednici
Bez obzira na prednosti i mane, oba modela su pobednici i predstavljaju originalne porodične sportske limuzine. "Lotus omega" je zaslužila da bude upamćena kao pečat jednog vremena, poput "lanče HF integrale" ili "reno klija vilijams". Pred "insignijom OPC" je svetla budućnost, jer pruža vrhunske performanse, uživanje u vožnji i praktičnost po ceni koja je pristupačnija od prvobitnih 125.000 maraka "lotus omege".